Головна > Події > Не тільки Польща: У Чехії заявляють, що без українських заробітчан вже не можуть

Не тільки Польща: У Чехії заявляють, що без українських заробітчан вже не можуть

У Чехії протягом першого півріччя 2017 року українцям було видано понад 4000 дозволів на роботу, тоді як за весь минулий рік – лише 2300. Про це повідомляє Радіо Прага, передають Патріоти України.

У повідомленні наголошується, що рік тому за розпорядженням уряду “у випробувальному режимі” почалася реалізація спеціальної програми по залученню до Чеської Республіки кваліфікованих кадрів з України. Потік заяв на отримання так званих “робочих карт”, згідно з даними МЗС Чехії, стає дедалі більшим.

Найбільшим попитом на чеському ринку праці користуються швачки, слюсарі, кухарі, а також водії автобусів. Міністерству закордонних справ вже кілька разів довелося збільшувати квоти на видачу “робочих карт”. Згідно з планом, квота на 2017 рік становить 10 200 заяв на отримання “робочих карт”.

“Кількість прийнятих нами заявок постійно зростає. За два останні роки в чеських представництвах в Києві і Львові потік заяв збільшився приблизно в 10 разів”, – зазначає співробітник прес-відділення МЗС Чехії Ірена Валентова.

Однак, незважаючи на згадане зростання, чеські фірми все одно не перестають стверджувати, що в Чехію з України приїжджає дуже мало робітників.

За словами Карела Гавлічека, голови Асоціації малих, середніх фірм та індивідуальних підприємців, “ситуація така, що українські робітники дуже швидко розходяться по фірмах і їх зайнятість забезпечується відразу на кілька місяців вперед”. “Результат – утворення черг. Нестача співробітників, кваліфікованих і менш кваліфікованих, сьогодні є головною обставиною, що загальмовує розвиток фірм”, – констатував Гавлічек.

Ян Візнер, глава Конфедерації спілок роботодавців і підприємців, заявляє, що Чехія без українських робочих рук сьогодні не може обійтися: “У нас в країні вільних людей вже взагалі немає. За рахунок залучення українців ми отримуємо необхідні кадри для виконання вже укладених контрактів і запланованих на майбутнє замовлень. І так у підприємств з цим повно турбот, бо вони повинні забезпечити виконання всіх умов, передбачених програмою “Режим Україна”. Йдеться про житло для працівників, про фінансові засоби на виплату зарплат і так далі – про все, що необхідно виконати”.

“Радіо Прага” зазначає, що за рік з моменту запуску пілотного проекту уряду Чехії з працевлаштування українських фахівців Економічна палата ЧР задовольнила понад тисячу заяв щодо залучення 6404 громадян України. Більше третини кандидатів вже працевлаштована в чеських фірмах.

Проте, проблема дефіциту робочої сили, який оцінюється в 180 тис. осіб, даний проект вирішити не дозволяє. У зв’язку з цим палата пропонує розширити пілотний проект і на інші країни, зокрема, Сербію. Чеський бізнес на даний момент найбільше потребує представників робітничих професій, таких як столяри, теслі, штукатурники, монтажники, муляри і малярі, – йдеться в повідомленні.